Hans Rosling, Factfulness – ar 8 milijardai žmonių Jus gąsdina?

Klimato kaitos, pasaulinio skurdo ir bado diskusijoje mes įpratę prie gąsdinančių naujienų. Tačiau kartais nušuoliuojame į kraštutinumus, o norint iš jų sugrįžti reikia ramių blaivaus proto įžvalgų. Čia į pagalbą atkeliauja Hansas Roslingas ir jo bestseleris „Factfulness” su 10 tokio blaivaus proto istorijų.

Ar girdėjote apie Hansą Roslingą?

Hansas Roslingas buvo gydytojas, savo gyvenimą paskyręs besivystančioms šalims. Po jo mirties 2017 m. gausūs nekrologai mini jo optimizmą, įtaigias istorijas ir netikėtas įžvalgas apie mūsų klaidingus įsitikinimus. Anot Hanso, kiekviena karta vadovaujasi faktais, kuriuos girdėjo dar mokykloje (iš dar ankstesnės kartos mokytojų), tad mūsų žinios apie pasaulį yra beviltiškai pasenusios ir netikslios – tiesiog nesugebame iš naujo pažinti greitai besikeičiančio pasaulio. Hansas yra įrašęs ne vieną populiarią TED kalbą, kur nuolat kartodavo, kad jo svarbiausias tikslas yra padėti žmonėms pastebėti šias savo pasenusias žinias. Deja, bet 2013 interviu The Guardian yra pripažinęs, kad galiausiai jam „pavyko išgarsėti, bet ne padėti žmonėms atnaujinti žinias”.

Kodėl 8 milijardai žmonių nėra tokia problema, kaip apie ją galvojame?

Žmonių skaičiaus žemėje augimas yra tiek pesimistiškai nuteikiantis faktas, kad žmonės ar net valstybės kartais priima neadekvačius sprendimus. Pavyzdžiui, The Guardian cituoja britus, kurie apsisprendžia nesusilaukti vaikų vien dėl klimato krizės; Indija sterilizuoja milijonus žmonių; Kinija šeimose anksčiau leido auginti tik vieną vaiką. Prisimenant, kad tik prieš 10 metų antraštės pranešė apie 7 milijardus pasiekusi žmonių skaičių, o po savaitės (t.y. 2022 m. lapkričio 15 d.), anot Jungtinių Tautų, mūsų jau bus 8 milijardai, tai šie sprendimai iš pirmo žvilgsnio netgi atrodo reikalingi.

Bet tokie sprendimai atrodo racionalus tik tada, kai esame įsitikinę, kad visame pasaulyje (gal išskyrus V. Europą ir Japoniją 🙂 ) gimstamumas yra beprotiškai aukštas ir dėl to sparčiai didėja žmonių skaičius. Dar daugiau – juk su kiekvienu nauju milijardu žmonių gimstančių kūdikių atsiranda dar daugiau? Tačiau tai netiesa! Na, nebent buvo tiesa prieš 30-50 metų, kai daug dabartinės kartos žmonių buvo mokyklose. Iš tiesų tik kai kurios šalys Afrikoje vis dar pasižymi dideliu gimstamumu. Visur kitur (net tokiose šalyse, kaip, tarkim, Bangladešas, o ką jau kalbėt apie Kiniją) gimstamumas yra labai nedidelis. Pagal Jungtinių Tautų duomenis (žr grafiką), gimstančių žmonių skaičius jau ne pirmą dešimtmetį yra stabilus, svyruoja ties maždaug 130 mln. per metus, net nepaisant sparčiai didėjančio žmonių skaičiaus žemėje.

Tad kur tada yra tikroji problema? Problema, jei taip ją galima pavadinti, yra labai mažas mirčių skaičius. Žmonės tiesiog nemiršta! Tiesa, jie nemiršta tik laikinai – dėl sparčiai pagerėjusių gyvenimo sąlygų, pasaulyje gyvenimo trukmė yra juntamai išaugusi ir ji vis dar ilgėja. Šis augimas nebus amžinas (bent jau remiantis dabartinėmis medicinos žiniomis) ir vis tiek sustos kažkur ties 80, gal kiek daugiau, metų. Tačiau dabartiniai 20-mečiai tokį amžių pasieks tik maždaug po 60 metų ir maždaug tik tada mirčių ir gimimų skaičius susilygins, o žmonių skaičius Žemėje stabilizuosis ar net ims mažėti. Bet kuriuo atveju, išvada tik viena – kalbos apie gimstamumo ribojimus, atsisakymus susilaukti vaikų dėl klimato kaitos yra laužtos iš piršto ir niekuo nepagrįstos. Jei mano šis trumpas pasakojimas Jūsų neįtikino, atsidarykite populiariausią Hanso Roslingo TED kalbą (su 15 mln. peržiūrų), kuris jis tą sugeba papasakoti įtaigiau ir vizualiau. Pažadu, nuobodu nebus 😉

Apie ką yra „Factfulness”?

Žmonių skaičius yra tik viena iš bent dešimties nestandartinių įžvalgų, kurias galima pasiimti iš „Factfulness”, Hanso Roslingo knygos. „Factfulness” yra paprastai parašyta, smagi knyga apie mūsų stereotipus. Nors Hansas Roslingas ją rašė jau sunkiai sirgdamas, pati knyga labai optimistiška. Tiesa yra tokia, kad (1) dauguma dalykų gerėja; (2) dauguma žmonių yra pasiturintys; (3) daugumą buities dalykų beveik visi jau naudoja; (4) dauguma pasaulio problemų (kaip, antai, terorizmas ar ryklių atakos 🙂 ) yra tiesiog žiniasklaidos išpūsti dalykai (kas tingite skaityti visą knygą – pasiklausykite TED įrašo apie tai). Noriu būti objektyvus – galime rasti ir kritikų Hanso idėjoms, pavyzdžiui šiame 12 minučių YouTube įraše, kuriame su didele doze pesimizmo kiek sarkastiškai naudojomos žaismingos Hanso iliustracijos. Anot kritikų, kapitalizmas ir jo sukeliama nelygybė, alkoholizmas, depresija yra koreliuojantys su ekonominiu augimu, bet patogiai nutylimi, tokiose knygose kaip „Factfulness”.

Kaip ten bebūtų, man pačiam „Factfulness” pažėrė daug įtikinamų, pozityvių ir įžvalgių pastebėjimų apie pasaulio progresą. Rekomenduoju!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.